GROB TEKNOLOJİLERİ

 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı
 • Resim Bulunamadı

Grob Teknolojisi ile Diş Açma (Soğuk şekil Verme)

Yüksek mukavemet ve pürüzsüz bir yüzey gerektiren birçok dişli ve spline uygulamaları için soğuk şekillendirme tercih edilen bir yöntemdir.

 

Dişli imalatında günümüzde Kesme, ovalama, kalıplama, sıcak haddeleme veya soğuk şekile verme yöntemleri kullanılmaktadır. Peki bu üretim methotlarının hangisi en kaliteli dişli ve spline’ı elde etmemizi sağlar? 

Bir dişli yada spline diş için aşağıda bazıları veya tamamı istenen özellikler göz önüne alındığında hiç şüphesiz soğuk şekil verme (Grob diş açma uygulaması) tercih edilen yöntem olacaktır. 
 

·         Optimum diş gücü;

·         Ağır iş uygulamalarında burkulma kırılma ve esneme gibi istenmeyen unsurları minimize etme;

·         Ince dişlide (20-48 aralık) 0,002 ve kaba dişli (6-16 aralığı) üzerine 0,003-0,005  gibi minumuma en yakın tolerans değişimi;

·         Son derce kaliteli yüzey pürüzlülüğü (4Ra mikro inch)

·         İkincil operasyonları ortadan kaldırma isteği (ısıl işlem gibi)

·         Benzersiz bir şekil ve takım esnekliği

·         Birinci üretimden binlerce üretime standart üretim

·         Diğer diş açma metodlarına göre %80 daha hızlı ve buna bağlı olarak düşük maliyet;

·         Düşük karbon çelikleri (1117, 2115), Orta karbon çelikleri (4140, 8620), Yüksek karbon çelikleri (4130, 4150), paslanmaz çelikler (316 and 416 serileri) ve aleminyum (2024 ve 6061 serileri)  gibi farklı çelik ve malzeme işlleyebilme;
 

Metale Şekil Verme ve Malzeme

Grob dişli açma methodu ile dişli açılacak yüzey için iki yanda bulunan şekillendirme makaraları diş sayısına göre konumlandırılır. Tam simetrik bir şekilde malzemeyi döverek şekil veren kafalar istenen modül ve açılarda dişli üretimini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu işlem talaş kaldırmadan yapılan malzeme içinden dışına taşırma yöntemi ile yapılmaktadır. Yani diş dibinden kaldırılan malzeme diş üstü çapını oluşturur. Soğuk şekil verme üretim biçimi olan grob diş açma yöntemi ile diş sayısı tek veya çift diş olacak şekilde işlenebilmektedir.
 

Metal üzerinde yer değiştirme işlemi, tüm diş profili üzerinde, malzemenin tane yapısı yeniden düzenler. Esneme ve gerilme mukavemetini tüm alanda maksimum seviyede sağlayan Grob diş açma (Soğuk şekil verme) yönteminin tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biride özellikle kök (malzemenin çekirdek yapısı) alanında oluşturulan mukavemeti yüksek dayanımlı bir malzeme çekirdek yapısının elde edilmiş olmasıdır. Özellikle dayanıklılık istenen bölgelerde kullanılan dişliler grob dişlisi ile mukayese edildiğinde  diğer diş açma metodlarına göre çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Artan diş gücü ve malzeme mukavemeti grob diş açma şeklinin uygulanmasındaki birinci nedendir.

 

Grob diş açma (Soguk şekil verme) yöntemi ile açılan dişlilerde çekirdek sertliği mukavemet(dayanıklılık) kazanır, bu oran malzeme yapısına, uygulama öncesi çekirdek sertliğine, açılacak olan diş derinliğine ve haddeleme (dövme) ilerleme hızına bağlı olarak değişsede yapı her halukarda güçlendirilmiş olur. Buda bir dişlideki en önemli avantajdır.

Grob diş açma (soğuk şekillendirme) uygulaması çok yüksek bir yüzey kalitesi elde etmenizi sağlar (Ra4 veya ASTM8). Bazı uygulamalar, özellikle yük taşıyan dişlilerde raspalama sonucu yağlama filmi oluşturulur, çalışma esnasında bu yağ filmi parça ömrünü uzatılır. Pürüzlü dişli yüzeyleri bu film üzerinde aşınmalara sebep olur ve yüzeyin bozulmasına yol açar bu durum beklenen çalışma ömrünü kısaltır. Bu bakımdan yüzey pürüzlülüğü parça ömrüne ciddi anlamda etki etmektedir.  

              Grob ovalama ile diş açma işlemi malzemeye istenen formu diş dibinin dövülmesiyle şekilde görüldüğü gibi A bölgesinin B bölgesine taşınması ile oluşturulur. Bu işlem şiddetli ve sert bir ters akış işlemidir. Uygun modül veya standart bir dişli için kullanılan uygun takım ile tüm spline lar veya dişliler istenen modülde açılabilmektedir. 

Burada anlaşılacağı gibi Grob diş açma işlemi diğer yöntemlerdeki gibi keserek kanal boşaltma olmadığından işleme farklılıklarıda olmaktadır. firmamız tüm bu standartlar çerçevesinde verilen bütün toleransları en hassas şekilde inceleyip üretimi istenen ölçülerde gerçekleştirmektedir.

 

Grob diş açma (soğuk şekil verme) uygulamasının faydalarına bir örnek olarak; güçlü bir aktarma organı imalatçısı azdırma yöntemi (keserek diş açma) ile dişlisinin üretimi gerçekleştirmiş ve üretilen  ürettiği dişlide ısıl işlem uyguladı daha sonra aynı işlem Grob yönbtemi (ezerek diş açama) ile yapılmışve imalatçı firma dişlinin üretim aşamasında kazandığı mukavemet sonucu ısıl işlem yapılamaksızın kullanılabileceğini fark etti. Aslında şöyleki; firma dört kez ürün ömrünü denemiş ve diğer üretim metodu ile üretilen dişli ile kıyaslandığında ısıl işlemsiz olmasına rağmen daha iyi bir performans elde ettikten sonra test sürecini durdurmuştur.

Benzersiz Dilşli Modeli

          Benzersiz bir spline tasarımı her iki paralel standart spline ın gücünü, yüksek diş sayısını, standart evolvent splinın kendi merkez kombinasyonunu oluşturur. Grobta açılan aynı diş derinliğindeki standart dişliler diğer methodlara göre üc kez daha fazala çalışma yüzeyine sahiptir.

 

          Karşılıklı çalışan parçalar çalışma alanında daha hassas toleranslar ile işlenirek majör ve minör ölçülerde daha temiz bir ölçü elde edilmesini sağlar. Grob teknolojisi ile üretilen dişli, bir karşılık kovanı veya flanş burcu ile bağlantılı olarak yük altında olsa bile pürüssüz bir kayıcılık oluşturur. Bazı Naskar takımları ayrılabilir portatif direksiyon kolunu yapmak için Grob dizaynını kullandı, büyük bir uluslar arası kamyon şirketinin yaptığı gibi çünkü önceki mile göre çok daha dayanıklı olduğu kanıtlandı. Bazı benzer sebeplere dolasyı bugün birçok kara yolu aracı ve tarım makinaları OEM üreticileri araçlarında kullanılan PTO şaftları, debriyaj milleri, direksiyon milleri, hidrolik milleri, aks şaftları, priz direk milleri vb.  parçalarda Grob dişli (Spline) yöntemini tercih etmektedir.

 

Esneklik

          Diğer diş ve spline açma operasyonları sınırlı olabilirken grob soğuk şekil veme ile 300 mm ve fazlası spline dişli açabilirken diğer dişli açma yöntemlerine oranla üretim çok daha hızlıdır. Yapılan dişli arzu edilen boyutta kesilerek daha seri bir üretim imkanı sunacaktır. Grob diş açma ile oluşturulmak istenen uzunluk ve modüldeki şaftın sadece bir ucuna spline açılabileceği gibi her iki ucunada şlekil verme işlemi uygulanabilmektedir. Yapılan bu işlemde parti bitiminin beklenmesi gibi istenmeyen acil durumlarda avantaj sağlar. Grob dişli açama aynı zamanda boru ve saç parçalarınıda işeleybilmektir.  

 

          Grob modül ve standart dişli takımları haricinde binlerce farklı şekil verici takıma sahiptir. Şöyleki bu takımlar size benzersiz dişli yapma imkanı sunabilceği gibi hali hazırda var olan dişli standartlarını üretme imkanıdas sağlıyor. Örneğin dişlide backlash boşluğu (iki dişli çalışma mesafesi boşluğu), ses ve istenen güce göre  ayar yapılabileceği gibi gerekli olan yeni takım zaman kaybı minimum olacak şekilde saatler içinde üretilebilmektedir. Ve tüm bunlar göz önüne alındığında diğer dişli üretim metotları ile kıyaslandığında  mümkün olan en düşük maliyet ve en yüksek hız ortaya çıkacaktır.

          Birçok dişli ve spline uygulamalarında hassas toleranslar, yüksek mukavemet ve pürüssüz yüzey gibi istekler birleştiğinde Grob dişli ve spline açma (soğuk şekil verme) önemli bir ihtiyacı doldurmaya devam ediyor.

 

İstediğini yap!

 

Bugün Grob ovalama 1700 farklı şekil (diş profili) yapabilme kapasitesi ve takımlaması ile düşük ve orta karbon çelikleri, paslanmaz çelikler ve aliminyum gibi malzemelerin diş açama işlemini en düşükten en yüksek çapa, en kısadan oldukça uzun boylara (300mm gibi) kadar işleme yapabilmektedir.

Zamanlama kasnakları, standart düz dişlileri , evolvent spline, düz-taraflı spline, , hidrolik miller aks milleri PTO şaftları ve bir çoğu gibi Grob ovalama ürünlerine örnektir.

 

Benzersiz Bir şeklemi ihtiyacınız var?

 

Firmamaız Grob ile  özel müşteri spesifikasyonlarına göre kişisel takımlar olşturabilmekte ve onayınız için örnek üretim gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda standart dişli ihtiyaçlarında grob teknolojisi diğer diş açma metodlarına göre yine benzersiz kalitede daha hızlı ve daha ekonomik kazanım sağlayacaktır. Bu açıdan grob diş açma metodu ihtiyacınız olan en doğru tercih olacaktır. 

 

© 2013 Kesin Makina, All Rights Reserved